ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΑΡΧΑΙΡΕΣΙΩΝ

Για την ανάδειξη α) Διοικητικού Συμβουλίου
β) Εξελεγκτικής Επιτροπής και γ) Εφορευτικής Επιτροπής
της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ενώσεων Προσωπικού
Τύπου και ΜΜΕ (ΠΟΕΠΤΥΜ).


    Στην Αθήνα σήμερα 18 Οκτωβρίου 2015 ημέρα Κυριακή και ώρα 14:00 στην αίθουσα του ΕΔΟΕΑΠ "Δ.ΡΟΥΣΣΟΣ" οδός Σισίνη αρ. 18 συνήλθαν οι αντιπρόσωποι της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ενώσεων Προσωπικού Τύπου και ΜΜΕ (ΠΟΕΠΤΥΜ) από τις ενώσεις ΕΠΗΕΑ, ΕΠΗΕΘ και με σκοπό την ανάδειξη α) Διοικητικού Συμβουλίου β) Εξελεγκτικής Επιτροπής και γ) Εφορευτικής Επιτροπής, σύμφωνα με το Καταστατικό της και με την παρουσία της Δικαστικής Αντιπροσώπου κ. Ελένης Λευθεριώτου, Πρόεδρος Πρωτοδικών του Πρωτοδικείου Αθηνών, που διορίστηκε με την υπ' αριθμ. 465/14.10.15 απόφαση του Προέδρου του Τριμελούς Συμβουλίου Διοίκησης Πρωτοδικείου Αθηνών και της Εφορευτικής επιτροπής που εκλέχθηκε από τις αρχαιρεσίες του 5ου Πανελλαδικού Συνεδρίου και αποτελείται από τους: 
        1)    Ευάγγελο Βλάχο του Μιχαήλ
        2)    Ιωάννη Αγγελόπουλο του Ευαγγέλου

    Η Εφορευτική Επιτροπή παρέλαβε τις αιτήσεις υποψηφιότητας που είχαν υποβληθεί και αφού τις έλεγξε για να διατυπώσει το δικαίωμα της εκλογιμότητας, προχώρησε στην ανακήρυξη των υποψηφίων.
    Αμέσως μετά, η Εφορευτική Επιτροπή, παρέλαβε από τη Διοίκηση της Ομοσπονδίας, τα αντίγραφα του Μητρώου με τα μέλη που έχουν, σύμφωνα με το Καταστατικό, το δικαίωμα να ψηφίσουν, καθώς και το εκλογικό υλικό (ψηφοδέλτια, φακέλους κ.λ.π.), έλεγξε την κάλπη και αφού βεβαιώθηκε ότι ήταν άδεια, τη σφράγισε και κήρυξε την έναρξη της ψηφοφορίας, αφού προηγούμενα κάλεσε τους αντιπροσώπους που είχαν οριστεί να προσέλθουν και να παρακολουθήσουν τη διεξαγωγή της ψηφοφορίας.
    Στη συνέχεια προσερχόντουσαν ένας -ένας οι ψηφοφόροι, δείχνοντας την αστυνομική τους ταυτότητα, έπαιρναν από ένα ψηφοδέλτιο μαζί με σφραγισμένο φάκελο και αποσύρονταν σε ειδικά για το σκοπό αυτό διασκευασμένο χώρο (παραβάν), όπου και σημείωναν τις προτιμήσεις τους απέναντι στα ονοματεπώνυμα των υποψηφίων. Επανερχόμενοι, εγγράφονταν στο τηρούμενο κατά το νόμο πρωτόκολλο και έριχναν το φάκελο στην κάλπη.
    Η ψηφοφορία συνεχίστηκε κανονικά μέχρι την ώρα που είχε οριστεί δηλ. μέχρι τις 15:00, οπότε, αφού διαπιστώθηκε ότι δεν υπήρχε άλλο μέλος για να ψηφίσει, η Εφορευτική Επιτροπή με τον εκπρόσωπο της Δικαστικής Αρχής αποφάσισαν τη λήξη της.
    Κατόπιν αποσφραγίστηκε η κάλπη αφού προηγούμενα διαπιστώθηκε το απαραβίαστο της, καταμετρήθηκαν τα ψηφοδέλτια και στη συνέχεια έγινε η διαλογή αυτών (παρουσία των αντιπροσώπων), τα οποία αριθμήθηκαν και υπογράφηκαν από τον Δικαστικό Αντιπρόσωπο. Στο Μητρώο της Ομοσπονδίας είναι 132 συνολικά γραμμένα και 132 ταμειακά εντάξει μέλη εκ των οποίων ψήφισαν 130 μέλη.
    Με βάση το τηρούμενο Πρωτόκολλο ψηφοφορίας, για την εκλογή Διοικητικού Συμβουλίου, Εξελεγκτικής Επιτροπής και Εφορευτικής Επιτροπής βρέθηκαν 130 ψηφοδέλτια εκ των οποίων έγκυρα 129 και λευκά 1.
    Έλαβαν:
"ΑΣΚ-ΕΠΗΕΑ-ΕΠΗΕΘ": 84 ψήφους
"ΔΙΚΤΥΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ & ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ" : 26 ψήφους
"ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΗΕΑ": 19 ψήφους



        Τέλος έγινε η καταμέτρηση των σταυρών προτίμησης των υποψηφίων :
        Α) ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

       "ΑΣΚ-ΕΠΗΕΑ-ΕΠΗΕΘ"

        ΑΣΤΕΡΗ ΠΟΥΛΧΕΡΙΑ                              έλαβε ψήφους    68
        ΔΟΥΝΔΟΥΛΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ                 έλαβε ψήφους    69
        ΖΑΜΠΕΛΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ                              έλαβε ψήφους    70
        ΚΑΖΑΝΤΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ                              έλαβε ψήφους    68
        ΚΑΛΑΝΤΖΗ ΜΑΡΙΑ                                 έλαβε ψήφους    67
        ΚΡΕΣΤΑΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ                         έλαβε ψήφους    64
        ΜΑΚΑΤΟΥΝΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ                        έλαβε ψήφους    33
        ΜΠΑΤΕΛΗ ΙΩΑΝΝΑ                                 έλαβε ψήφους    64

        "ΔΙΚΤΥΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ & ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ"

        ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΗΛΙΑΣ                           έλαβε ψήφους    25
        ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΥ ΙΩΑΝΝΑ (ΓΙΑΝΝΑ)             έλαβε ψήφους    17
        ΣΚΟΥΤΕΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ                            έλαβε ψήφους    7

       "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΗΕΑ"

        ΒΑΛΣΑΜΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ                            έλαβε ψήφους    15
        ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ                 έλαβε ψήφους    16
        ΚΑΨΑΛΗΣ ΘΕΟΦΑΝΗΣ                             έλαβε ψήφους    15
        ΚΟΥΤΣΟΒΙΛΗΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ (ΣΤΡΑΤΟΣ)    έλαβε ψήφους    19


         Β) ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΕΓΚΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

        "ΑΣΚ-ΕΠΗΕΑ-ΕΠΗΕΘ"

        ΓΑΛΑΝΟΥ ΔΙΑΜΑΝΤΩ                              έλαβε ψήφους    20
        ΚΑΡΒΟΥΝΑΡΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ                     έλαβε ψήφους    60
        ΜΑΧΑΙΡΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ                                έλαβε ψήφους    66
        ΠΑΤΣΑΡΟΥΧΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ                        έλαβε ψήφους    50

       "ΔΙΚΤΥΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ & ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ"

        ΚΡΕΜΜΥΔΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ                   έλαβε ψήφους    25

       "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΗΕΑ"

        ΒΑΣΙΛΑΡΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ                         έλαβε ψήφους    17

        Β) ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΟΡΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

        "ΑΣΚ-ΕΠΗΕΑ-ΕΠΗΕΘ"

        ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ                         έλαβε ψήφους    70
        ΒΛΑΧΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ                                 έλαβε ψήφους    69
        ΚΑΤΣΙΜΠΕΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ                         έλαβε ψήφους    61


        "ΔΙΚΤΥΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ & ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ"

        ΑΡΝΑΟΥΤΟΓΛΟΥ ΑΝΔΡΕΑΣ                         έλαβε ψήφους    25


        "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΗΕΑ"

        ΛΙΑΠΠΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ                                   έλαβε ψήφους    17


    Έτσι με βάση το πιο πάνω αποτέλεσμα εκλέχθηκαν κατά σειρά πλειοψηφίας οι κάτωθι:

        Α) ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

        ΤΑΚΤΙΚΟΙ

        ΖΑΜΠΕΛΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ
        ΔΟΥΝΔΟΥΛΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
        ΑΣΤΕΡΗ ΠΟΥΛΧΕΡΙΑ
        ΚΑΖΑΝΤΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ
        ΚΑΛΑΝΤΖΗ ΜΑΡΙΑ
        ΚΡΕΣΤΑΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ
        ΜΠΑΤΕΛΗ ΙΩΑΝΝΑ
        ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΗΛΙΑΣ
        ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΥ ΙΩΑΝΝΑ (ΓΙΑΝΝΑ)
        ΚΟΥΤΣΟΒΙΛΗΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ
        ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ


        Β) ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΕΓΚΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

        ΤΑΚΤΙΚΟΙ

       ΜΑΧΑΙΡΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
       ΚΑΡΒΟΥΝΑΡΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ
       ΠΑΤΣΑΡΟΥΧΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
       ΚΡΕΜΜΥΔΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
       ΒΑΣΙΛΑΡΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ


        Γ) ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΟΡΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

       ΤΑΚΤΙΚΟΙ

       ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
       ΒΛΑΧΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
       ΑΡΝΑΟΥΤΟΓΛΟΥ ΑΝΔΡΕΑΣ


        Οι αρχαιρεσίες έγιναν κανονικά, δεν υποβλήθηκε καμία ένσταση.

    Κλείνεται το παραπάνω πρακτικό και υπογράφεται από τη Δικαστική Αντιπρόσωπο και την Εφορευτική Επιτροπή





Ελένη Λευθεριώτου






                     Ευάγγελος Βλάχος            Ιωάννης Αγγελόπουλος