ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΑΡΧΑΙΡΕΣΙΩΝ

Για την ανάδειξη α) Διοικητικού Συμβουλίου
β) Εξελεγκτικής Επιτροπής και γ) Εφορευτικής Επιτροπής
της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ενώσεων Προσωπικού
Τύπου και ΜΜΕ (ΠΟΕΠΤΥΜ).


     Στην Αθήνα σήμερα 21 Οκτωβρίου 2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 13:00 στην αίθουσα του ΕΔΟΕΑΠ "Δ.ΡΟΥΣΣΟΣ" οδός Σισίνη αρ. 18 συνήλθαν οι αντιπρόσωποι της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ενώσεων Προσωπικού Τύπου και ΜΜΕ (ΠΟΕΠΤΥΜ) από τις ενώσεις ΕΠΗΕΑ, ΕΠΗΕΘ και ΕΠΗΕΘΣΤΕ και με σκοπό την ανάδειξη α) Διοικητικού Συμβουλίου β) Εξελεγκτικής Επιτροπής και γ) Εφορευτικής Επιτροπής, σύμφωνα με το Καταστατικό της και με την παρουσία της Δικηγόρου κ. Σοφίας-Μαρίας Τσακοτέλλη του Παναγιώτη, με Α.Μ.Δ.Σ.Α. 17529, που διορίστηκε με απόφαση του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών, Αρ. Πρωτ. 17920/17.10.17 και της Εφορευτικής επιτροπής που εκλέχθηκε από τις αρχαιρεσίες του 6ου Πανελλαδικού Συνεδρίου και αποτελείται από τους:   
        1)    Ευάγγελο Βλάχο του Μιχαήλ
        2)    Δημήτριο Κατσιμπέρη του Γεωργίου

     Η Εφορευτική Επιτροπή παρέλαβε τις αιτήσεις υποψηφιότητας που είχαν υποβληθεί και αφού τις έλεγξε για να διατυπώσει το δικαίωμα της εκλογιμότητας, προχώρησε στην ανακήρυξη των υποψηφίων.
     Αμέσως μετά, η Εφορευτική Επιτροπή, παρέλαβε από τη Διοίκηση της Ομοσπονδίας, τα αντίγραφα του Μητρώου με τα μέλη που έχουν, σύμφωνα με το Καταστατικό, το δικαίωμα να ψηφίσουν, καθώς και το εκλογικό υλικό (ψηφοδέλτια, φακέλους κ.λ.π.), έλεγξε την κάλπη και αφού βεβαιώθηκε ότι ήταν άδεια, τη σφράγισε και κήρυξε την έναρξη της ψηφοφορίας, αφού προηγούμενα κάλεσε τους αντιπροσώπους που είχαν οριστεί να προσέλθουν και να παρακολουθήσουν τη διεξαγωγή της ψηφοφορίας.
     Στη συνέχεια προσερχόντουσαν ένας -ένας οι ψηφοφόροι, δείχνοντας την αστυνομική τους ταυτότητα, έπαιρναν από ένα ψηφοδέλτιο μαζί με σφραγισμένο φάκελο και αποσύρονταν σε ειδικά για το σκοπό αυτό διασκευασμένο χώρο (παραβάν), όπου και σημείωναν τις προτιμήσεις τους απέναντι στα ονοματεπώνυμα των υποψηφίων. Επανερχόμενοι, εγγράφονταν στο τηρούμενο κατά το νόμο πρωτόκολλο και έριχναν το φάκελο στην κάλπη.
    Η ψηφοφορία συνεχίστηκε κανονικά μέχρι την ώρα που είχε οριστεί δηλ. μέχρι τις 15:00, οπότε, αφού διαπιστώθηκε ότι δεν υπήρχε άλλο μέλος για να ψηφίσει, η Εφορευτική Επιτροπή με τον εκπρόσωπο της Δικαστικής Αρχής αποφάσισαν τη λήξη της.
    Κατόπιν αποσφραγίστηκε η κάλπη αφού προηγούμενα διαπιστώθηκε το απαραβίαστο της, καταμετρήθηκαν τα ψηφοδέλτια και στη συνέχεια έγινε η διαλογή αυτών (παρουσία των αντιπροσώπων), τα οποία αριθμήθηκαν και υπογράφηκαν από τον Δικαστικό Αντιπρόσωπο. Στο Μητρώο της Ομοσπονδίας είναι 133 συνολικά γραμμένα και 133 ταμειακά εντάξει μέλη, εκ των οποίων διαπιστεύτηκαν 128 μέλη και ψήφισαν 127 μέλη.
    Με βάση το τηρούμενο Πρωτόκολλο ψηφοφορίας, για την εκλογή Διοικητικού Συμβουλίου, Εξελεγκτικής Επιτροπής και Εφορευτικής Επιτροπής βρέθηκαν 127 ψηφοδέλτια εκ των οποίων έγκυρα 124, άκυρα 2 και λευκά 1.

     Έλαβαν:
"ΑΣΚ-ΕΠΗΕΑ-ΕΠΗΕΘ": 80 ψήφους 
"ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΗΕΑ": 24 ψήφους
"ΔΙΚΤΥΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ & ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ" : 20 ψήφους


     Οι έδρες στα όργανα της Ομοσπονδίας κατανέμονται ως εξής:

Για το Διοικητικό Συμβούλιο:
"ΑΣΚ-ΕΠΗΕΑ-ΕΠΗΕΘ": 7 έδρες 
"ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΗΕΑ": 2 έδρες
"ΔΙΚΤΥΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ & ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ" : 2 έδρες

Για την Εξελεγκτική Επιτροπή:
"ΑΣΚ-ΕΠΗΕΑ-ΕΠΗΕΘ": 3 έδρες 
"ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΗΕΑ": 1 έδρα
"ΔΙΚΤΥΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ & ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ" : 1 έδρα

Για την Εφορευτική Επιτροπή:
"ΑΣΚ-ΕΠΗΕΑ-ΕΠΗΕΘ": 2 έδρες
"ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΗΕΑ": 1 έδρα
"ΔΙΚΤΥΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ & ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ" : Καμία έδρα


       Τέλος έγινε η καταμέτρηση των σταυρών προτίμησης των υποψηφίων :
       Α) ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

      "ΑΣΚ-ΕΠΗΕΑ-ΕΠΗΕΘ"

      ΑΣΤΕΡΗ ΠΟΥΛΧΕΡΙΑ    έλαβε ψήφους                               66
      ΔΟΥΝΔΟΥΛΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ    έλαβε ψήφους                  61
      ΚΑΖΑΝΤΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ    έλαβε ψήφους                               71
      ΚΑΛΑΝΤΖΗ ΜΑΡΙΑ    έλαβε ψήφους                                  70
      ΚΡΕΣΤΑΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ    έλαβε ψήφους                          63
      ΜΑΚΑΤΟΥΝΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ    έλαβε ψήφους                         60
      ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ    έλαβε ψήφους                           37
      ΜΠΑΤΕΛΗ ΙΩΑΝΝΑ    έλαβε ψήφους                                  58

     "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΗΕΑ"

      ΒΑΛΣΑΜΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ    έλαβε ψήφους                            23
      ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ    έλαβε ψήφους                 23
      ΚΑΨΑΛΗΣ ΘΕΟΦΑΝΗΣ    έλαβε ψήφους                             21
      ΚΟΥΤΣΟΒΙΛΗΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ (ΣΤΡΑΤΟΣ)    έλαβε ψήφους    21

     "ΔΙΚΤΥΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ & ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ"

     ΑΓΑΘΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ    έλαβε ψήφους                              20
     ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΗΛΙΑΣ    έλαβε ψήφους                            19
     ΣΚΟΥΤΕΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ    έλαβε ψήφους                               2
     ΦΩΣΚΟΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ    έλαβε ψήφους                                 2


     Β) ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΕΓΚΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

    "ΑΣΚ-ΕΠΗΕΑ-ΕΠΗΕΘ"

     ΒΕΡΓΟΥΛΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ    έλαβε ψήφους                              28
     ΚΑΡΒΟΥΝΑΡΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ    έλαβε ψήφους                      55
     ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΚΑ    έλαβε ψήφους                    50
     ΠΑΤΣΑΡΟΥΧΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ    έλαβε ψήφους                        45

     "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΗΕΑ"

      ΒΑΣΙΛΑΡΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ    έλαβε ψήφους                       23

     "ΔΙΚΤΥΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ & ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ"

      ΚΡΕΜΜΥΔΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ    έλαβε ψήφους                 19



     Γ) ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΟΡΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

     "ΑΣΚ-ΕΠΗΕΑ-ΕΠΗΕΘ"

     ΒΛΑΧΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ    έλαβε ψήφους                              67
     ΓΟΥΡΖΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ    έλαβε ψήφους                              66
     ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ    έλαβε ψήφους                       49

    "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΗΕΑ"

     ΛΙΑΠΠΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ    έλαβε ψήφους                               23

     "ΔΙΚΤΥΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ & ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ"

     ΡΑΥΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ    έλαβε ψήφους                       19


    Έτσι με βάση το πιο πάνω αποτέλεσμα εκλέχθηκαν κατά σειρά πλειοψηφίας οι κάτωθι:

     Α) ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

     ΤΑΚΤΙΚΟΙ

     ΚΑΖΑΝΤΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ
     ΚΑΛΑΝΤΖΗ ΜΑΡΙΑ
     ΑΣΤΕΡΗ ΠΟΥΛΧΕΡΙΑ
     ΚΡΕΣΤΑΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ
     ΔΟΥΝΔΟΥΛΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
     ΜΑΚΑΤΟΥΝΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ
     ΜΠΑΤΕΛΗ ΙΩΑΝΝΑ
     ΑΓΑΘΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
     ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΗΛΙΑΣ
     ΒΑΛΣΑΜΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ
     ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ


     Β) ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΕΓΚΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

     ΤΑΚΤΙΚΟΙ

     ΚΑΡΒΟΥΝΑΡΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ
     ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΚΑ
     ΠΑΤΣΑΡΟΥΧΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
     ΒΑΣΙΛΑΡΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
     ΚΡΕΜΜΥΔΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ


     Γ) ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΟΡΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

     ΤΑΚΤΙΚΟΙ

     ΒΛΑΧΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
     ΓΟΥΡΖΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ
     ΛΙΑΠΠΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ


    Οι αρχαιρεσίες έγιναν κανονικά, δεν υποβλήθηκε καμία ένσταση.

    Κλείνεται το παραπάνω πρακτικό και υπογράφεται από τη Δικαστική Αντιπρόσωπο και την Εφορευτική Επιτροπή





Σοφία-Μαρία Τσακοτέλλη






                     Ευάγγελος Βλάχος              Δημήτριος Κατσιμπέρης